A baton twirler in a marching band complains that her baton is defective. The ma
ID: 1448895 • Letter: A
Question
A baton twirler in a marching band complains that her baton is defective. The manufacturer specifies that the baton should have an overall length of L= 66.0 cm and a total mass between 950.0 and 960.0 g (there is one 350-g objects on each end). Also according to the manufacturer, the moment of inertia about the central axis passing through the baton should fall between 0.0750 and 0.0800 kg/m2. The twirler (who has completed a class in physics) claims this is impossible.
1) What is the minimum moment of inertia?
2). What is the maximum moment of inertia?
Explanation / Answer
(a) for minimum moment of inertia
mass off rod stick = 950- 2x350 = 250 g = 0.25 kg
mass of each object at the end= 350g= 0.350kg
moment of inertia = 1/12( ML^2 ) +2 m(L/2)^2
moment of inertia=1/12 (0.25 * 0.66^2) + 2 * 0.35 * (0.33)^2 = 0.0853 kgm^2
(b)
for maximum moment of inertia
mass off rod stick = 960- 2x350 = 260 g = 0.26 kg
mass of each object at the end= 350g= 0.350kg
moment of inertia = 1/12( ML^2 ) +2 m(L/2)^2
moment of inertia=1/12 (0.26 * 0.66^2) + 2 * 0.35 * (0.33)^2 = 0.0857 kgm^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.