A battery is connected in series with a 0.27-O resistor and an inductor, as show
ID: 2058749 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.27-O resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.22 s, and the maximum current in the circuit is 7.6 A.Figure:
http://www.webassign.net/sercp9/20-p-043.gif
(a) Find the emf of the battery.
_____V
(b) Find the inductance of the circuit.
_____mH
(c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed.
_______A
(d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed.
_______V
(e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed.
_______V
Explanation / Answer
a)
V = iR
V = .27 x 7.6 =2.052 V
b)
time cons = L/R =.22
L = 59.4 mH
c) i = io (1- e^-1)
i = i0 x .67
i= 4.824 A
d)voltage = i x 4.824 = 1.30248 V
e)
across inductor = 2.052 - 1.30248 = .74952 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.