A batch of sodium hydroxide was found to contain sodium chloirde as an impuity.
ID: 800918 • Letter: A
Question
A batch of sodium hydroxide was found to contain sodium chloirde as an impuity. determin the amount of impuruty. A 1.00 g sample was analyzed and found to require 49.90ml of 0.466M HCl for neutralization. What is the percent of NaCl in this sample?
Explain any equations and steps
answer is 7.0% NaCl.
all steps must be shown and answered and use dimesional analysis
Explanation / Answer
NaOH + HCl -----> NACl + H20
moles of Hcl = 0.466 x 49.90 /1000 = 0.0232534
from the reaction
moles of NaOH = moles of Hcl reacted
So moles of NaOh = 0.0232534
mass of NaOh = mass x M.W
mass of NaOh = 0.0232534 x 40
mass of NaOH = 0.93 g
Mass of NaCl = 1-0.93
mass of NaCl =0.07
% of NaCl =( 0.07 / 1 ) x 100
% of NaCl = 7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.