A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1286460 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 45.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30? above horizontal with a speed of 60.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
-7600
N
I need part B
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fx =-7600
N
Explanation / Answer
Favg-y *t= m*u2*sin 30 = 0.145*60*0.5 = 4.35...
FAavg-y = 4.35/t = 4.35/(1.85*10^-3) = 2351.35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.