A battery with an emf of 12.0 V shows a terminal voltage of 11.3 V when operatin
ID: 2120801 • Letter: A
Question
A battery with an emf of 12.0 V shows a terminal voltage of 11.3V when operating in a circuit with two lightbulbs rated at 3.0 W (at 12.0 V) which are connected in parallel. Part A What is the battery's internal resistance? A battery with an emf of 12.0 V shows a terminal voltage of 11.3V when operating in a circuit with two lightbulbs rated at 3.0 W (at 12.0 V) which are connected in parallel. A battery with an emf of 12.0 V shows a terminal voltage of 11.3V when operating in a circuit with two lightbulbs rated at 3.0 W (at 12.0 V) which are connected in parallel. A battery with an emf of 12.0 V shows a terminal voltage of 11.3V when operating in a circuit with two lightbulbs rated at 3.0 W (at 12.0 V) which are connected in parallel. Part A What is the battery's internal resistance?Explanation / Answer
effective power of the bulbs connected in parallel= 3+3=6 WATTS
voltage difference across the bulbs= 11.3 volts
P=V X I
6=(11.3)X I
I= 0.531 amperes .................(1)
let "r" be the internal resistance of the battery
12= 11.3 + (I)(r)
substituting (1) in the above equation, we get
r= 1.32 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.