A battery is connected in series with a 0.29-O resistor and an inductor, as show
ID: 2067705 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.29-O resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.16 s, and the maximum current in the circuit is 8.2 A.(a) Find the emf of the battery.
V
(b) Find the inductance of the circuit.
mH
(c) Find the current in the circuit after one time constant has elapsed.
A
(d) Find the voltage across the resistor after one time constant has elapsed.
V
(e) Find the voltage across the inductor after one time constant has elapsed.
V
Explanation / Answer
a) 8.2 A*0.29 =2.378 V
b) L/R=0.16 sL=0.29 *0.16 s=46.4 mH
c) 8.2*(1-e-0.16.0.16)=5.18 A
d) 5.18 A*0.29 =1.503 V
e) VL=5.18*e-0.16/0.16=1.91 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.