2.) A block (weight 40 N) is at rest at the bottom of a frictionless inclined pl
ID: 2152679 • Letter: 2
Question
2.) A block (weight 40 N) is at rest at the bottom of a frictionless inclined plane that makes an angle= 36.87 degrees with the horizontal. A spring (k = 1600 N/m) is compressed a distance 0.2 m and is used
to shoot the block up the inclined plane. How far along the inclined plane does the block go (measured
parallel to the incline)?
A.) 0.80 m
B.) 1.00 m
C.) 1.33 m
D.) 10.0 m
E.) 13.3 m
W=mg; 40N = m(9.8 m/s^2) m=4.1 kg
(1/2)kx^2 = (1/2) mv^2
v= 3.95 m/s
v^2 = 2a (x) x=distance
v^2 = 2a (cos 36.87)x
x=.99 m = 1m
I got answer B. Is this correct?
Explanation / Answer
yes ur correct.good work keep it up
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.