Three capacitors (C1 = 71 nF, C2 = 173 nF, and C3 = 398 nF) are connected to a b
ID: 2152881 • Letter: T
Question
Three capacitors (C1 = 71 nF, C2 = 173 nF, and C3 = 398 nF) are connected to a battery as shown in the picture. The battery creates potential difference V = 7.5 V.
(a) Find the equivalent capacitance of this set of capacitors.
Equivalent capacitance = 63.15 nF
(b) Find charge on each capacitor.
Charge on the capacitor C1 = ____?C
Charge on the capacitor C2 = ____ ?C
Charge on the capacitor C3 = ____?C
I posted this before but the answers were wrong. Part a is correct. I really don't understand how to get the charges when the capicators are in parallel.
Explanation / Answer
a) C = C1(C1 + C2)/(C1 + C2 + C3)
C = 71(173+398)/(71+173+398)
C = 63.147 nF
b) Q1 = C1V1
= 71 x V1
now V1 = (C1 + C2)V/(c1 + c2 + c3)
V1 = 6.67 V
hence,
Q1 = 71 x 6.67
Q1 = 473.6098 nC
Q2 = C2V2
= 173 x (7.5-6.67)
= 143.59 nC
Q3 = 330.34 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.