Given the circuit below. R1 is 95 ohms, R2 is 104 ohms, R3 is 203 ohms, and R4 i
ID: 2154657 • Letter: G
Question
Given the circuit below. R1 is 95 ohms, R2 is 104 ohms, R3 is 203 ohms, and R4 is 143 ohms. The potential difference between points a and b is 80 V.
A)What is the equivalent resistance of this circuit? Answer = 307 ohms
B)What is the potential difference across each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, and the value for R4.
C)What is the current through each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, and the value for R4.
Explanation / Answer
R1+ (R2||R3) +R4 = equivalent resistance= 95 + (104||203) + 143 =306.7 = 307 ohms V(r1)=24.7V V(r2)=17.68V V(r3)=17.68V V(r4)=37.18V I(total)= 0.26A I(r1)=0.26A I(r4)=0.26A I(r2)=0.17A I(r3)=0.087A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.