Given the circuit below. R1 is 75 ohms, R2 is 190 ohms, R3 is 235 ohms, R4 is 10
ID: 2154690 • Letter: G
Question
Given the circuit below. R1 is 75 ohms, R2 is 190 ohms, R3 is 235 ohms, R4 is 109 ohms, R5 is 202 ohms. The potential difference between points a and b is 30 V.
A)What is the equivalent resistance of this circuit? Answer = 291 ohms
B)What is the potential difference across each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, ... and the value for R5.
C)What is the current through each resistor?Put in the value for R1 followed by a comma, the value for R2 followed by a comma, the value for R3 followed by a comma, ... and the value for R5.
Explanation / Answer
R1 R2 R3 in series then in parallel with R4 and then their equivalent in series with R5 this gives Req = 291.49 Ohms B) Current in the circuit = .103 A Potential drop across R5 = 202*.103 = 20.789 V Equivalent Resistance of the loop part = 89.49 Ohms So potential drop across the loop = 9.217 V Potential drop across R4 = 9.217 V Current in the branch containing R1 R2 and R3 = 9.217/500 = .0184 A so Potential drop across R1 = 1.38 V Potential drop across R2 = 3.496 V Potential drop across R3 = 4.324 V C) Current through each resistor R5 = .103 A R1,R2,R3 = .0184 A R4 = .103-.0184 = .0846 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.