Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The potential difference across the terminals of a battery is 8.4 when there is

ID: 2154993 • Letter: T

Question

The potential difference across the terminals of a battery is 8.4 when there is a current of 1.46 in the battery from the negative to the positive terminal. When the current is 3.46 in the reverse direction, the potential difference becomes 9.1 .

Part A
What is the internal resistance of the battery?
Express your answer using two significant figures.

--------------------------------------? ( ohm)

Part B
What is the emf of the battery?
Express your answer using two significant figures.

--------------------------------------? (V)

Explanation / Answer

E - 1.46*r = 8.4

E + 3.46*r = 9.1

soving the two equation,

part A )

r = 0.14 ohm

part B)

E = 8.6 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote