Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The potential difference across the terminals of a battery is 8.2 V when there i

ID: 3893372 • Letter: T

Question

The potential difference across the terminals of a battery is 8.2V when there is a current of 1.54A in the battery from the negative to the positive terminal. When the current is 3.49A in the reverse direction, the potential difference becomes 9.2V The potential difference across the terminals of a battery is 8.2

V when there is a current of 1.54A in the battery from the negative to the positive terminal. When the current is 3.49A in the reverse direction, the potential difference becomes 9.2V

A-What is the internal resistance of the battery?

B-What is the emf of the battery?


Explanation / Answer

Given

V1=8.2 V

I1 =1.54 A

and

V2=9.2 V

I2=-3.49 A (since it is in reverse direction)

a)

since

E= V1+I1r

E=V2+I2r

V1+I1r =V2+I2r

8.2+1.54r =9.2-3.49r

5.03r =1

r=0.1988 ohms

b)

E=V1+I1r =8.2+1.54*0.1988

E=8.51 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote