a metal rod is forced to move with constant velocity along two parallel metal ra
ID: 2155771 • Letter: A
Question
a metal rod is forced to move with constant velocity along two parallel metal rails, connected with a strip of metal at one end. A magnetic field of magnitude B = 0.517 T points out of the page. (a) If the rails are separated by 26.9 cm and the speed of the rod is 60.7 cm/s, what is the magnitude of the emf generated in volts? (b) If the rod has a resistance of 22.8 ? and the rails and connector have negligible resistance, what is the current in amperes in the rod? (c) At what rate is energy being transferred to thermal energy?Explanation / Answer
sol: magnitude of the emf generated in volts The area of the loop is: A = pr² = p * (0.27 m)² = 0.229 m² The change in magnetic flux is: magnitude of the emf generated in volts ?F = A?B = 0.229 m² * ((2.4 * 0.9 T) - 0.9 T) = 0.289 Wb The induced emf is: ? = ?F / ?t = 0.289 Wb / 19 s = 1.52 cV magnitude of the emf generated in volts The induced current is: I = ? / R = 0.0152 V / 177 O = 85.9 µA magnitude of the emf generated in volts The change in magnetic flux is: ?F = A?B = 0.229 m² * (0 T - 2.16 T) = - 0.495 Wb The average induced emf: magnitude of the emf generated in volts ? = - ?F / ?t = 0.495 Wb / 9.3 s = 5.32 cV magnitude of the emf generated in volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.