Two carts on a track have the same mass m = 1.50 kg. They collide COMPLETELY INE
ID: 2155969 • Letter: T
Question
Two carts on a track have the same mass m = 1.50 kg. They collide COMPLETELY INELASTICALLY with Cart 1 initially traveling at v1i = 0.73 m/s to the right and Cart 2 initially at rest (v2i = 0 m/s). The collision is monitored by two motion sensors. The time over which the collision lasts is ?t = 0.12 s.What is the final velocity of Cart 1?
v1f =
What is the final velocity of Cart 2?
v2f =
What is the change in kinetic energy of each Cart?
?K1 =
?K2 =
What is the impulse delivered to cart 2?
?p2 =
What is the average force of Cart 1 on Cart 2 during the collision?
Average F12 =
What is the average force of Cart 2 on Cart 1 during the collision?
Average F21 =
Explanation / Answer
This being a case of inelastic collision both bodies will stick to each other.so v1f=v2f
conservation of linear momentum
mv1i+m.0=mv1f+mv1f
This gives v1f=v1i/2=v2f=0.375m/s to the right
cart 1:ΔK1 =0.5.m1.(v1i2-v1f2)=3/8m1.v1i2=0.2109J
cart 2:ΔK2 =0.5.m2.(v1f2)=1/8m1.v1i2=0.0703J
Impulse delivered to cart 2 = m2.v2f=0.5625kg.m/s
Average force =I/t=3.75N
F12 will act towards right and F21 will act towards left.both will be same in magnitude
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.