Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass M explodes into three smaller pieces, labeled A. B. and C. The i

ID: 2157837 • Letter: A

Question

A block of mass M explodes into three smaller pieces, labeled A. B. and C. The initial mass M is unknown. After the explosion. A = (5.00 kg m/s, North) and B = (12.0 kg m/s, East). What is c? Block A slides over a rough surface with mu k = 0.200 and comes to a complete stop after 3.32 s. What is m A? An external force acts on block B from t1 = 0 ms to t2 = 2 ms. The force-versus-time graph is plotted in Fig. 5. The final velocity of block B is 3.10 m/s. What is mg? [Note: Define east to be the "positive" direction] Block C hits another block of mass mE = 0.500 kg, which is at rest. After the collision, block B and block E stick together and move with a speed of vf = 2.10 m/s. What is mC?

Explanation / Answer

a)Initial momentum = Final momentum

=>0 = pA + pB + pC

=>pC = -pA - pB = -5j - 12i

Therefore pC = sqrt(52+122) = 13kgm/sec at angle 157.38 degrees clockwise to the East direction.

b)t = va/kg

=>3.32 = va/(0.2*9.81)

=>va = 6.51382 m/sec

pa = mava = 5

=>ma = 6/6.51382 = 0.7676 Kg

c)Conservation of momentum:

pB + (2*0.5*2000*0.001) = mB*3.1

=>mB = 4.516129 Kg

d)Conservation of momentum:

pC + 0 = (mC+mE) * 2.1

=>13 = (mC+mE) * 2.1

=>mC = 5.6905 Kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote