The scale along the bottom of the figure is in centimeters. What is the distance
ID: 2158256 • Letter: T
Question
The scale along the bottom of the figure is in centimeters. What is the distance2x1between the first minima in the intensity pattern? (Units required, and you must be within 1 mm to be correct.)
2x1=3.2cm
The slit-to-screen distance isD=1.400m, and the laser wavelength is 633nm, use the formula for single-slit diffraction minima to find the slit widtha. (Units required.)
a = _______ nm
If the screen to slit distance were changed to 0.350m, what would the distance between the first minima2x1become? (Units required.)
Explanation / Answer
The distance between the slit would be Lambda*D/a 1.2*10^-2=633*10^-9*1.40/a a=10^-5*6.33*1.4/1.2 a=0.0738mm w1/w2=1.40/0.35 1.2/x=4cm x=0.3cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.