A mass ma = 2.2kg , moving with velocity va=(5.0i+4.6j-3.0k)m/s, collides with m
ID: 2159894 • Letter: A
Question
A mass ma = 2.2kg , moving with velocity va=(5.0i+4.6j-3.0k)m/s, collides with mass mb = 3.0kg, which is initially at rest. Immediately after the collision, mass ma = 2.2kg is observed traveling at velocityva=(-3.0+4.0)m/s. Find the velocity mass mb after the collision. Assume no outside force acts on the two masses during the collision. Enter the x, y, and z components of the velocity.
I know how to calculate the mb velocity, but I am confused on how to enter them in x, y and z components. Thank you.
Explanation / Answer
equating momentum after and before collision 2.2{5,4.6,-3} = 2.2{-3,4,0}+ 3{x,y,z} x,y,z are components of velocity in x ,y ,z directions (x,y,z,) = ( 5.87,.44,-1.76) velocity = { 5.87 i + 0.44 j + -1.76 k } m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.