Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn\'t slip. E
ID: 2162918 • Letter: E
Question
Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn't slip.
Ed and Al are pushing on a couch as shown in the picture and it doesn't slip. Ed is pushing with a force of 307.2 N at an angle of = 50.5 degrees with respect to the vertical and Al is pushing with a force of 86.3 N at an angle of = 31.6 degrees with respect to the horizontal. If the couch has a mass of 73 kg and the coefficients of static and kinetic friction are s = 0.50 and k = 0.37, what is the magnitude of the force of friction exerted by the floor on the couch?
Not sure where to start, any ideas? Explanations/easy to follow steps would be amazing (I want to know how to do the problem come test time!) Thank you!
Explanation / Answer
please upload the figure and repost again...i will help you.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.