Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a spee
ID: 2163208 • Letter: H
Question
Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a speed of 3.05 m/s. Her husband Bruce suddenly realizes that she left in such a hurry that she forgot her lunch of bagels, so he runs to the window of their apartment, which is a height 35.8m above the street level and directly above the sidewalk, to throw them to her. Bruce throws them horizontally at a time 6.00s after Henrietta has passed below the window, and she catches them on the run. You can ignore air resistance.Part A
With what initial speed must Bruce throw the bagels so Henrietta can catch them just before they hit the ground?
Express your answer using three significant figures.
Part B
Where is Henrietta when she catches the bagels?
Express your answer using three significant figures.
Explanation / Answer
time taken for the box to fall to the ground = (2h/g) = (2*51/9.8) = 3.23 s
(b) Total distance travelled by her = v*(5.5+3.23) = 3.05*8.73 = 26.63 m from window
(a) So, velocity of throwing = 26.63/3.23 = 8.24 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.