A car traveling at a constant speed of 27.8 m/s passes a trooper hidden behind a
ID: 2163970 • Letter: A
Question
A car traveling at a constant speed of 27.8 m/s passes a trooper hidden behind a billboard, as in the figure. One second after the speeding car passes the billboard, the trooper sets off in chase with a constant acceleration of 3.83 m/s2.
(a) How long does it take the trooper to overtake the speeding car? I put 14.5
(b) How fast is the trooper going at that time? I put 55.6
Can someone show where I am going-- tried 3 times now.
Responses Incorrect: Your answers are incorrect. Your responses are within 10% of the correct values.
Explanation / Answer
Distance travelled by the trooper in time t = 27.8m + distance travelled by the car in time t
=> 0.5* a* (t^2) = 27.8 + 27.8*t
=> 1.925 * (t^2) - 27.8*t - 27.8 = 0
On solving the quadratic eq., we get:
t1 = 15.3805 and t2 = -0.9389 (ignore the negative time)
Hence it will take 15.3805 seconds
Velocity of trooper = 0.5 * 3.83 * (15.3805^2)
= 453.012 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.