A car takes 14 s to go from v = 0 to v = 70 m/s at approximately constant accele
ID: 1951365 • Letter: A
Question
A car takes 14 s to go from v = 0 to v = 70 m/s at approximately constant acceleration. If you wish to find the distance traveled using the equation d = 1/2 at2, what value should you use for a?m/s2
23.–/1 points Hewitt11 3.P.005.My Notes |
Question Part
Points
Submissions Used
Surprisingly, very few athletes can jump more than 2.2 ft (0.66 m) straight up. Use d = 1/2 gt2 and solve for the time one spends moving upward in a 2.2 foot vertical jump. Then double it for the "hang-time" -- the time one's feet are off the ground.
Explanation / Answer
Acceleration = delta v / delta t = 70 / 14 = 5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.