A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1310432 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver sees a small gap between a van and an 18-wheel truck and accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 18.0m/s when it reaches the end of the ramp, which has length 119m .
Part A
What is the acceleration of the car?
Part B
How much time does it take the car to travel the length of the ramp?
Part C
The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 18.0m/s . What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp?
Explanation / Answer
(a) v^2 = 2*a*d
a = v^2/(2*d)
a = (18 m/s)^2/(2*119 m)
a = 1.36m/s^2
(b) a = v/t
t = v/a
t = (18 m/s) / (1.36 m/s^2)
t = 13.22 s
(c) d = v*t
d = 18 m/s * 13.22 s
d = 238 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.