A car of weight 1680 N operating at a rate of 149 kW develops a maximum speed of
ID: 2308200 • Letter: A
Question
A car of weight 1680 N operating at a rate of 149 kW develops a maximum speed of 29 m/s on a level, horizontal road. Assuming that the resistive force (due to friction and air resistance) remains constant, what is the car's maximum speed on an incline of 1 in 20; i.e., if theta is the angle of the incline with the horizontal, sin Tata = 1/20 ? Answer in units of m/s. As a freely falling object picks up downward speed, what happens to the power supplied by the gravitational force? The power stays the same. The power decreases. The power increases. Unable to determineExplanation / Answer
Power = force * velocity
force = power / velocity = 149000 / 29 = 5138 N
v' = P / f + W sin theta
= 149 * 103 / [5138 + 1680/20]
= 28.53 m/s
---------------------------------------------------
The power increases
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.