A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1310162 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver sees a small gap between a van and an 18-wheel truck and accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 19.0m/s when it reaches the end of the ramp, which has length 117m .
b) How much time does it take the car to travel the length of the ramp?
c) The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 19.0m/s . What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp?
Explanation / Answer
19 = 0 + at
117 = 0 + 0.5a t^2
or 117 = 0.5 (19/t) t^2
or 117 = 0.5 (19) (t)
so t = 12.31 sec
when traffic at constant velocity then
s = 19 x 12.31
= 234 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.