A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1589563 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver sees a small gap between a van and an 18-wheel truck and accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 21.0 m/s when it reaches the end of the ramp, which has length 121 m.
Part A- What is the acceleration of the car? (units in m/s2)
Part B- How much time does it take the car to travel the length of the ramp? (units in s)
Part C- The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 21.0 m/s . What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp? (units in m)
Explanation / Answer
PART (A) car has a constant speed
=> acceleration = 0 m/s^2
PART (B) time taken by car = length of the ramp / speed = 121/21
=> t = 5.761 sec
PART (C) distance travelled = speed*time = 21.0*5.761 = 121 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.