A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic.
ID: 1528924 • Letter: A
Question
A car sits in an entrance ramp to a freeway, waiting for a break in the traffic. The driver accelerates with constant acceleration along the ramp and onto the freeway. The car starts from rest, moves in a straight line, and has a speed of 40 m/s (89 mi/h) when it reaches the end of the 115 m long ramp. What is the acceleration of the car? m/s How much time does it take the car to travel the length of the ramp? S The traffic on the freeway is moving at a constant speed of 40 m/s. What distance does the traffic travel while the car is moving the length of the ramp? mExplanation / Answer
vi = 0
vf = 40 m/s
Length of ramp , d = 115 m
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
40^2 = 0 + 2*a*115
a = 6.96 m/s^2
(b)
vf = vi + a*t
40 = 0 + 6.96 * t
t = 5.75 s
(c)
Distance travelled by traffic, = 5.75 * 40 = 230 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.