Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a coaxial cable consists of a central cylindrical wire and a concentric cylindri

ID: 2164335 • Letter: A

Question

a coaxial cable consists of a central cylindrical wire and a concentric cylindrical conductor, with the space between filled by a dielectric material. if the radius of the wire is 0.25 mm, the inside radius of the cylindrical conductor is 2.0mm, and the dialectric is polystyrene having a dialectric constant k=2.6, (a) what is the capacitance of a 1.0 m length of the cable? (b) if the central wire is at -10.0 V with respect to the outer conductor, how much excess charge must be present? (c) how many electrons is this? (d) From what depth in the wire have they come? compare this depth to the Bohr Radius. The wire is copper in which the density of conduction electrons is n = 8.49*10^28 electrons/m^3

Explanation / Answer

c=2*pi*eo*k/In(b/a) here k=2.6 b=2 a=0.25 C=6.94*10^-11Farad b)q=c*v=6.94*10^-10 c)n=6.94*10^-10/(1.6*10^-19) n=4.33*10^9 Volume=5.1*10^-20 pi*r^2*1=5.1*10^-20 1.27*10^-10=radius radius/bohr radius=2.4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote