a certain solution or mixture is reported to have a concentration of \"2.90% oxy
ID: 486285 • Letter: A
Question
a certain solution or mixture is reported to have a concentration of "2.90% oxygen atoms". A student uses 6.50 g of it. How many Mollie of oxygen atoms did this student have? a certain solution or mixture is reported to have a concentration of "2.90% oxygen atoms". A student uses 6.50 g of it. How many Mollie of oxygen atoms did this student have? a certain solution or mixture is reported to have a concentration of "2.90% oxygen atoms". A student uses 6.50 g of it. How many Mollie of oxygen atoms did this student have?Explanation / Answer
first calculate the mass of O
% mass = (mass of individual / total mass) x 100
2.90 = (mass of O / 6.50) x 100
mass of O / 6.50 = 0.029
mass of O = 0.1885 g
moles of O = 0.1885 / 16 = 0.012
moles of O = 0.012
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.