a car and a motorcycle is racing from rest. the motorcycle first takes the lead
ID: 2130141 • Letter: A
Question
a car and a motorcycle is racing from rest. the motorcycle first takes the lead because its constant acceleration a= 8.40 m/s^2 is greater than the car's constant acceleration a = 5.60 m/s^2 . but it soon loses to the car because it reaches its greatest speed
v= 58.8 m/s^2 before the car reaches its greatest speed v = 106 m/s
a) how long does the care take to reach the motorcycle?
b) how far have the motorcycle and car travelled from the initial point, when the car catches the motorcycle?
c) draw teh graph of the position versus time for both car and motorcycle for 0 < t < 20s.
Explanation / Answer
a) The motorcycle will catch up with the car when
motorcyle
x = v*t +
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.