a box of franzia wine is $11.98/5.00 L. how much does 0.750 L of wine cost c. 52
ID: 572074 • Letter: A
Question
a box of franzia wine is $11.98/5.00 L. how much does 0.750 L of wine cost c. 5263 in2 into f 6. Answer the following questions. a. A box of Franzia wine is $11.98/5.00 L. How much does 0.750 L (the volume of a standard bottle) of the wine cost? b. You rent a car in Europe with a gas mileage rating of 12.6 km/L. What is its rating in miles per gallon? c.. What is the density of an unknown metal if 45.36 g of metal occupies a volume of 3.62 cm ? A rock sample has a density of 10.3 g/cms and weighs 243.12 g. What is the volume of the rock? d. Page 3 of 3Explanation / Answer
a.) it is given that 11.98$ is the cost of 5-litre Franzia wine.
so, 0.750 L wine cost = 11.98 x 0.750/5
= 1.797$
b.) we know that 1 km/l = 2.3521458 mpg.
so, 12.6 km/l = 29.64 mpg.
c.) we know density = mass / volume
so here density = 45.36/3.62
= 12.53 g/cm3.
d.) here volume = mass/ density
= 243.12 / 10.3
= 23.60388 cm3. if you satisfied with the solution please like it. thnksss...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.