A balloon is drifting horizontally with a speed of 15 m/s. A bolt drops from the
ID: 2164809 • Letter: A
Question
A balloon is drifting horizontally with a speed of 15 m/s. A bolt drops from the balloon at a height of 100 m above the ground. (a) How far from the drop point will it land? (Note: Needing to calculate horizontal distance.) (c)What is the bolt's velocity 2 s into the flight? (d)With what velocity will the bolt land? (Hint: Draw a velocity-time graph to help you answer these questions).
P.S: Yes, I'm aware I'm probably posting this in the wrong course section, but after wasting pretty much an hour and 30 mins trying to find out why my course number wasn't being accepted, precious time that I was in great need of tonight, and finding no info for what was going on, I'm fed up to the point that I don't care anymore, and beyond not being in the mood for people telling me to post somewhere else. So please, all I'm asking is some kind of help with this question, because I've been having trouble with it all day.
Explanation / Answer
t = 200/g sec H = 306.122 m v = 19.6 velocity after 2 sec = 24.68 m/sec 46.74 is the final velocity can you draw graph yourself
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.