A ballast is dropped from a stationary hot-air balloon that is hovering at an al
ID: 3373603 • Letter: A
Question
A ballast is dropped from a stationary hot-air balloon that is hovering at an altitude of 300 ft. The velocity of the ballast after tsec is ?32t ft/sec.
A ballast is dropped from a stationary hot-air balloon that is hovering at an altitude of 300 ft. The velocity of the ballast after tsec is ?32t ft/sec. Find the height h(t) of the ballast from the ground at time t. Hint: h'(t) = ?32t and h(0) = 300. h(t) = ft When will the ballast strike the ground? (Round your answer to two decimal places.) Find the velocity of the ballast when it hits the ground. (Round your answer to two decimal places.)Explanation / Answer
a)
h(t) = int h'(t) dt = -16t^2 + C -> h(0) = C = 300
therefore:
h(t) = 300 - 16t^2
b)
h(t) = 0 -> 16t^2 = 300 -> t = sqrt(300/16) = 4.33 s
c)
h'(t) = -32t = -32*4.33 = -138.56 ft/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.