Suppose that at one instant the electrons and the nucleus of a helium atom occup
ID: 2165128 • Letter: S
Question
Suppose that at one instant the electrons and the nucleus of a helium atom occupy the positions shown below; at this instant, the electrons are at a distance of 2.0 x 10^-11 m from the nucleus. What is the electric potential energy of this arrangement? Treat the electrons and the nucleus as point charges.
Suppose that at one instant the electrons and the nucleus of a helium atom occupy the positions shown below; at this instant, the electrons are at a distance of 2.0 x 10^-11 m from the nucleus. What is the electric potential energy of this arrangement? Treat the electrons and the nucleus as point charges.Explanation / Answer
U=2kq1q2/r=2*9*109*1.6*10-19*2*1.6*10-19/2*10-11=4.608*10-17J=288eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.