A block of mass 1.70 kg is accelerated across a rough surface by a light cord pa
ID: 2165291 • Letter: A
Question
A block of mass 1.70 kg is accelerated across a rough surface by a light cord passing over a small pulley as shown in the figure below. The tension T in the cord is maintained at 10.0 N, and the pulley is 0.120 m above the top of the block. The coefficient of kinetic friction is 0.340.(a) Determine the acceleration of the block when x = .400 m.
(c) Find the maximum value of the acceleration and the position x for which it occurs.
(d) Find the largest value of x for which the acceleration is zero.
https://s3.amazonaws.com/answer-board-image/6593aeab-ae4f-4526-9e83-bcfbd7e027f0.png
Explanation / Answer
T= 10 N
force in horizontal direction = Tcos y = 10 X 0.12/sqrt[0.12^2 + x^2 ]
force in vertical direction = Tsin y = 10X x/sqrt[0.12^2 + x^2 ]
now, accn
a = F - Ff /m
F= Tcosy
Ff= frictional force =N = ( mg - Tsiny ) .
a.now substute x= 0.4 and fined the accn.
b.differentiate da/dx
. find the maximum value by equating it to zero(da/dx=0) and then put the x back in original eqn.
c. put a= 0 and now compute the value of x.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.