A ball is thrown horizontally off a cliff with an initial speed of 16.0 m/s and
ID: 2165842 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally off a cliff with an initial speed of 16.0 m/s and falls to the valley floor. (Ignore air resistance). Find the total time the ball is in the air after its release until it hits the ground. Find the magnitude and directions of its velocity v immediately before it hits the ground. Express the direction as a negative angle with respect to the x axis. There is a diagram given that shows the y value as being 56.0 m.
Explanation / Answer
S = 0.5*9.81*t^2 =>t = sqrt(56/(0.5*9.8)) = 3.38062sec v^2 = 2aS =>v = 33.147m/sec So velocity = sqrt((33.14694556^2)+(16^2)) = 36.8065m/sec Direction = -64.233degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.