A ball is thrown horizontally off a cliff with an initial speed of 16.0 m/s and
ID: 2165862 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally off a cliff with an initial speed of 16.0 m/s and falls to the valley floor. (Ignore air resistance). Find the total time the ball is in the air after its release until it hits the ground. Find the magnitude and directions of its velocity v immediately before it hits the ground. Express the direction as a negative angle with respect to the x axis. There is a diagram given that shows the y value as being 56.0 m.can someone please tell me if there is an example in the book similar to this? it would be from chapter 4. Also, please let me know what formulas to use to find this answer!
Explanation / Answer
no diagram , assumeing by default 56 = 0.5 * 9.8 t^2 t = 3.38 ec final horizontal velocity = 16 i final vertical velocity = - 33.124 j magnitude = 36.87 direction = 64.22 degrees below horizontal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.