Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Several people are riding in a hot air balloon. The combined mass of the balloon

ID: 2165874 • Letter: S

Question

Several people are riding in a hot air balloon. The combined mass of the balloon and the people (from here on after to be called the system) totals 355 kg. The system is initially motionless in the air because its downward-acting weight is balanced by an upward-acting buoyant force produced by the surrounding air. If the buoyant force remains constant how much mass should be dropped overboard so that the system acquires a net upward acceleration of .150 m/s2? (Be sure to take notes of positive and negative values in this problem)


Whoever answers this.. please show what formulas you are using!!! I don't just need the answer I need to see how to do the work so I can answer a question like this on my test!!!!!



Explanation / Answer

sum of forces = ma the sum of forces = buoyant force (up) and weight (down); if the balloon is motionless, a=0, so we have Fb - mg =0 or Fb=mg = 316 kgx9.8m/s/s Fb=3096.8N if this Fb is constant, we want to determine what mass will produce an acceleration of +0.18m/s/s we have Fb-mg = ma = 0.18m Fb = mg+0.18m = m(9.8+0.18)m/s/s m = 3096.8N/(9.8+0.18)m/s/s = 310.3 kg meaning you have to jettison 316-310.3=5.7kg of mass to produce this accel

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote