The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and len
ID: 2167274 • Letter: T
Question
The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thick-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.0R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +1.70 10-12C that on the shell is Q2 = ?4.00Q1.(a) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 3.50R2?
______N/C
(b) What is the direction of the electric field at that radial distance?
______
(c) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 7.50R1?
_______N/C
(d) What is the direction of the electric field at that radial distance?
_______
(e) What is the charge on the interior surface of the shell?
_______C
(f) What is the charge on the exterior surface of the shell?
_______C
Explanation / Answer
a) 2.3x10^6 N/C b) outward c) 4.5x10^5 N/C d) Inward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.