A small piece of Styrofoam packing material is dropped from a height of 1.60 m a
ID: 2168772 • Letter: A
Question
A small piece of Styrofoam packing material is dropped from a height of 1.60 m above the ground. Until it reaches terminal speed, the magnitude of its acceleration is given by a = g - Bv. After falling 0.400 m, the Styrofoam effectively reaches terminal speed, and then takes 4.70 s more to reach the ground. What is the value of the constant B? s -1 What is the acceleration at t = 0? m/s2 (down) What is the acceleration when the speed is 0.150 m/s? m/s2 (down)Explanation / Answer
a. Terminal v = (1.4-0.5)/5.1 = 0.27451 m/s At terminal velocity, a = g-bv = 0, so bv = g ==> b = g/v = 35.7 (answer) C. a = g-bv = 9.8-35.7*0.15 = 4.445 m/s^2 (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.