A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates on a frictionless
ID: 2169001 • Letter: A
Question
A horizontal platform in the shape of a circular disk rotates on a frictionless bearing about a vertical axle through the center of the disk. The platform has a mass of 150kg, a radius of 2.0m, and a rotational inertia of 300kgxm2 about the axis of rotation. A 60 kg student walks slowly from the rim of the platform toward the center.If the angular speed of the system is 1.5 rad/s when the student starts at the rim, what is the angular speed when she is 0.50 m from the center?
Please, can you explain in detail how to factor in the fact that she is .50m from the center?
Explanation / Answer
conserving angular momentum
I11=I22
2=I11/I2
I1=300+60*2^2(inertia of disk+man wrt to disk=mr^2)
I2=300+60*0.5^2
1=1.5
2=(300+240)*1.5/(300+15)
=2.57 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.