The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2172399 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I =5.6A. In the drawing dH =0.23m and dV =0.37m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I =5.6A . In the drawing dH =0.23m and dV =0.37m . Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
Points A and B:
B = B1 + B2
B = i/2r1 + i/2r2
B = i/2 (1/dH + 1/dV)
B = 4*3.14e-7*5.6/2/3.14 * (1/0.37 + 1/0.23)
B = 7.90e-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.