A spring (70N/m ) has an equilibrium length of 1.00m . The spring is compressed
ID: 2172865 • Letter: A
Question
A spring (70N/m ) has an equilibrium length of 1.00m . The spring is compressed to a length of 0.50m and a mass of 2.0kg is placed at its free end on a frictionless slope which makes an angle of 41 degrees with respect to the horizontal.The spring is then releaseda)
If the mass IS ATTACHED to the spring, how far up the slope will the mass move before coming to rest?
(again, its attached to the spring)
b)
Now the incline has a coefficient of kinetic friction uk. If the block, attached to the spring, is observed to stop just as it reaches the spring's equilibrium position, what is the coefficient of friction uk?
Explanation / Answer
B) k x 0.52 /2 = mgxsin + kx2 /2
35x2 + 12.87x - 8.75 = 0
x = 0.35 m
C) 70 x 0.52 /2 = 2g x 0.50sin41 + 2g x 0.50 x cos41
= 0.31
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.