A uniform disk with mass 39.5kg and radius 0.250 m is pivoted at its center abou
ID: 2173627 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 39.5kg and radius 0.250 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. the disk is initially at rest, and then a constant force of 34.5N is applied tangent to the rim of the disk.Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk had turned through 0.150 revolution?
-Express your answer with appropriate units
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.150 revolution
-Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a)
I = 0.5 m R2 = 0.5 * 39.5 *0.25*0.25 = 1.234375 Kg.m2
= I = F R
= F R/I = 34.5 * 0.25/1.234375 = 6.9873 rad/s2
2 = 2
= 0.150 * 2 * = 0.94248 rad
2 = 2 = 2 * 6.9873 * 0.94248 = 13.171
= 3.62916 rad/s
v = R = 0.25 * 3.62916 = 0.907 m/s
b)
a = R 2 = 0.25 * 3.62916 * 3.62916 = 3.29 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.