A baseball player hits a baseball (m = 0.142 kg) as shown in the figure above. T
ID: 2174586 • Letter: A
Question
A baseball player hits a baseball (m = 0.142 kg) as shown in the figure above. The ball is initially traveling horizontally with speed of 35 m/s. The batter hits a fly ball as shown, with a speed vf = 54 m/s.
(a) What are the magnitude and direction of the impulse imparted to the ball?
magnitude _____ kg ? m/s
direction _____? counterclockwise from the +x-axis
(b) If the ball and the bat are in contact for a time of 8.0 ms, what is the magnitude of the average force of the bat on the ball?
_____ N
Compare this answer to the weight of the ball.
average force on the ball / weight of the ball = ____
(c) What is the impulse imparted to the bat?
magnitude _____ kg ? m/s
direction _____ ? counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
impulse=39.57kg.m/s direction=62.5degrees with x-axis avg force=4946.25N ratio=3550.74 39.57kg.m/s 27.5degress
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.