A desperate hiker has to think fast to help his friend who has fallen below him.
ID: 2174748 • Letter: A
Question
A desperate hiker has to think fast to help his friend who has fallen below him. Quickly, he ties a rope to a rock of mr = 393 kg and makes his way over the ledge (see the figure below). If the coefficient of static friction between the rock and the ground is ?s = 0.361, and the mass of the hiker is mh = 71.7 kg, what is the maximum mass of the friend, mf, that the rock can hold so the hikers can then make there way up over the ledge? Assume the rope is parallel to the ground and the point where the rope passes over the ledge is frictionless.Explanation / Answer
W=1391.7 N is needed to move rock max mf=70.17kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.