A Daredevil wishes to bungee-jump from a hot-air balloon 65.0 m above a carnival
ID: 2175550 • Letter: A
Question
A Daredevil wishes to bungee-jump from a hot-air balloon 65.0 m above a carnival midway. He will use a piece of uniform elastic cord tied to a harness around his body to stop his fall at a point 10.0 m above the ground. Model his body as a particular and the cord as having negligible mass and a tension force described by Hook's force law. In preliminary test, hanging at rest from a 5.00- m length of the cord, the jumper finds that his body weight stretches it by 1.50m. He will drop from rest at the point where the top end of a longer section of the cord is attached to the stationary balloon What length of cord should he use ? What maximum acceleration will he experience?Explanation / Answer
so a) Total length = 65-10 = 55 m l + dl = 55 m dl = 1.5/5 x l so (1+1.5/5) l= 55 l =42.30769 m b)g =9.8 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.