The Earth orbits the Sun once per year. What is the centripetal force keeping th
ID: 2175661 • Letter: T
Question
The Earth orbits the Sun once per year.What is the centripetal force keeping the Earth in orbit?
I found how far the earth travels in one year (340,000,000), The Earths Tangential velocity (29814 m/s), and the centripetal acceleration of the earth (5.928e-3 m/s^2), but what is the centripetal force keeping the earth in orbit?
I already know the formula (Fc = m. v^2/r), but I can't for the life of me get the correct answer in Newtons.
T = 1 year (convert to seconds)
r = 1.5e+11 meters
m = 6e+24 kg
Explanation / Answer
Fc = m. v^2/r
M is the star’s mass, m is the planet’s mass, and R is the distance between the planet and star. It’s negative because it’s trying to decrease R.
v is the “tangential velocity” (how fast the planet is moving around the star, and not counting motion toward or away from the star).
m = (6 e+24) = 6×10^24
r = 1.5 e+11 = 1.5 x 10^11
Fc = (6 x 10^24) * (29814 ^2) / (1.5 x 10^11)
Fc = 3.555498384 x 1022 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.