A block of mass 2.0 kg is at rest on an incline with variable angle (theta). The
ID: 2175717 • Letter: A
Question
A block of mass 2.0 kg is at rest on an incline with variable angle (theta). The distance from the block to the bottom end of the incline is 300m. The coefficient of static friction between the incline and the block is 0.7, while the coefficient of kinetic friction is 0.3.Calculate:
A) what is the maximum angle (theta) such that the block will not slide? B)if the incline is set to 40 degrees, how long will it take the block to reach the bottom if it starts from rest? C)what is the speed of the block when it reaches the bottom?
Explanation / Answer
A. u= tan(theta) 0.7= tan(theta) angle= 35 degree B. acc= gsin40- 0.3*gcos40 =4.12 300= 1/2*4.12*t^2 t=12.06 sec c.) speed= v^2= 2*4.12*300 v= 50m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.