A block of mass 0.74 kg is suspended by a string which is wrapped so that it is
ID: 2253970 • Letter: A
Question
A block of mass 0.74 kg is suspended by a string which is wrapped so that it is at a radius of 0.062 m from the center of a pulley. The moment of inertia of the pulley is 5.50
A block of mass 0.74 kg is suspended by a string which is wrapped so that it is at a radius of 0.062 m from the center of a pulley. The moment of inertia of the pulley is 5.50times10-3 kg·m2. There is friction as the pulley turns. The block starts from rest, and its speed after it has traveled downwards a distance of D= 0.73 m, is 1.740 m/s. Calculate the amount of energy dissipated up to that point.Explanation / Answer
m =0.74 kg,
R = 0.062 m,
I = 0.0055 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.