A block of ice of mass M = 0.6 kg, T_0 = 0degree is placed in a bucket containin
ID: 1499310 • Letter: A
Question
A block of ice of mass M = 0.6 kg, T_0 = 0degree is placed in a bucket containing V_0 = 10 I of liquid water at T = 44degree C. Find the final temperature after the mixture comes to equilibrium. A block of ice of mass M = 0.6 kg, T_0 = 0degree is placed in a bucket containing V_0 = 2 l of liquid water at T = 4 degreeC. Find the remaining mass of ice after the mixture comes to equilibrium. A red hod block of steel (m = 1.0 kg, T_0 = 1150 K) is placed in a bucket containging boiling hot water to cool. Assume there is plenty of water to cool the steel down to the water's temperature. What mass of water is boiled off by the cooling steel?Explanation / Answer
a)
density of water = 1000 kg/m^3
volume of water = 10 l = 10*10^(-3) m^3 = 10^(-2) m^3
mass of water = 10^(-2)*1000 = 10 kg
heat of fusion of ice = 333.55 kJ/kg
specific heat of water = 4.186 kJ/kg.C
equilibrium condition
0.6*333.55 + 0.6*4.186*T = 10*4.186*(44 - T)
200.13 + 2.5116^T = 1841.84 - 41.86*T
44.3716*T = 1641.71
T = 37 C
b)
let m kg is remaining mass of ice
volume of water = 2 l = 2*10^(-3) m^3
mass of water = 2*10^(-3)*1000 = 2 kg
equilibrium condition
(0.6-m)*333.55 = 2*4.186*4
m = 0.6 - 0.1004 = 0.4996 kg
c)
let the mass of water to boiled off is m.
specific heat of steel = 0.49 kJ/kg.C
1*0.49*1150 = m*4.186*100 + m*2257
m = 563.5/2675.6 = 0.21 kg = 210 gram water is boiled off
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.